Preview only show first 10 pages with watermark. For full document please download

[mm2015-1-72] Jan Tatoń: Jak Bezpieczne Są Nowe Leki Przeciwcukrzycowe? Jaka Jest Relacja Ich Skuteczności Do Bezpieczeństwa?

Description: Historia wielu leków uczy zarówno środowisko lekarskie jak i pacjentów o potrzebie zbiorczych, obserwacyjnych ocen ich skuteczności i bezpieczeństwa. Odnosi się to szczególnie do przewlekle stosow...

   EMBED


Share

Transcript

Historia wielu leków uczy zarówno środowisko lekarskie jak i pacjentów o potrzebie zbiorczych, obserwacyjnych ocen ich skuteczności i bezpieczeństwa. Odnosi się to szczególnie do przewlekle stosowanych leków przeciwcukrzycowych. Z tego względu przedstawiono zbiorczą ocenę wybranych grup nowych leków tego rodzaju. Uwzględni ona wiele kryteriów klinicznych i farmakoterapeutycznych. Są to: patofizjologiczne i kliniczne uzasadnienia wyboru leków oraz uwzględnianie zasady „patient-centered care”, w zestawieniu profilów pożądanych i niepożądanych efektów grup leków (zapalenie trzustki, rak). Bardziej szczegółowo odniesiono się do ciągle istniejących utrudnień w insulinoterapii i potrzeb w stosowaniu nowych analogów pomp insulinowych. Właśnie stosowanie inkretynomimetyków oraz gliptyn tj. różnych leków hamujących dwupeptydylopeptydazę 4, czyli katabolizm endogennego GLP-1, wymaga uwzględniania obecnego stanu wiedzy o ich bezpieczeństwie w praktyce. Podobnie szybko powiększająca się grupa inhibitorów SLGT-2, czyli flozyn, poddawana jest ocenom zarówno z pozytywnymi jak i negatywnymi wynikami. Opracowanie zakończono apelem do odpowiednich instytucji o jak najszybsze zorganizowanie bardziej skutecznego systemu kontroli jakości farmakoterapii cukrzycy.